District Council of Tumby Bay
 
 

Committees

The below Committees were adopted by Council on 10th October 2011 (See Folio 436 - motion 10c/102011).  We are in the process of adding all Committee's Terms of Reference to this page.  They will all be available shortly.

SECTION 41 COMMITTEES

Technical Services & Works Committee

Members of the Technical Services & Works Committee include:

  • Mayor Telfer
  • Deputy Mayor Stewart
  • Councillor Allen-Jordan
  • Councillor Collins
  • Councillor Hetzel
  • Councillor Kroemer
  • Councillor Lawrie
  • 2 x Tumby Bay Progress Association Representatives
  • Ungarra Progress Association Representative
  • Lipson Progress Association Representative
  • Port Neill Progress Association Representative
  • Tumby Bay Ag Bureau Representative
  • Butler Tanks/Ungarra Ag Bureau Representative
  • Koppio Ag Bureau Representative
  • Cockaleechie Hall Representative

To view this Committee's Terms of Reference, please click here.

Audit Committee

Members of the Audit Committee include:

  • T Smith
  • Councillor Allen-Jordan
  • Councillor Kroemer
  • 2 Independent Representatives

To view this Committee's Terms of Reference, please click here.

Tumby Bay Local Disaster Committee

Members of the Tumby Bay Local Disaster Committee include:

  • Brevet Sergeant (Tumby Bay Police Station)
  • Bob Pycroft (Tumby Bay SES)
  • Quentin Russ (Tumby Bay CFS)
  • Chief Executive Officer (DCTB)
  • Tumby Bay Hospital Representative
  • Tumby Bay Ambulance Representative

To view this Committee's Terms of Reference, please click here.

Strategic Planning & Development Committee

Members of the Strategic Planning & Development Policy Committee include:

  • To Be Advised

To view this Committe's Terms of Reference, please click here.

OTHER COMMITTEES

Tumby Bay Development Assessment Panel (CDAP)

Members of the Tumby Bay Development Assessment Panel include:

  • J Piip (Presiding Member)
  • Councillor Allen-Jordan
  • Councillor Kroemer
  • Eric Kotz
  • Geoff Dodd

To view this Committee's Terms of Reference, please click here.

Southern Eyre Peninsula Building Fire Safety Committee

Members of the Southern Eyre Peninsula Building Fire Safety Committee include:

  • Peter Harmer (Building Surveyor)
  • Julian Aggiss
  • Laurie WG Collins (Assistant Building Surveyor)
  • Robert Fox
  • Emma McDonald (Observer)

To view this Committee's Terms of Reference, please click here.

WHS  Committee

Members of the WHS Committee include:

  • Trevor Smith
  • Gary King
  • Wayne Phillips
  • Bernard Anesbury
  • Carolyn Birkin